Ablakpárkányok felmérése, árkalkulátor

Párkány árának kiszámítása

Gyártási költség: 0 Ft+áfa

Az árkalkulátor által kiszámolt ár szabályos téglalap alakú párkányra vonatkozik, tartalmazza egy hosszú él fényezését és a vízorrt.

A természetes kőből készült termékek mindegyike egyedi darab. Ebből következően a mintától való eltérés – mind mintázatban és árnyalatban – megengedett. A kövek felületén előforduló repedésszerű jelenség, a kvarcér, a termék minőségét nem rontja.

A már méretre gyártott termékeket, tekintettel azok egyedi jellegére, nem áll módunkban visszavenni!

Az elkészült termékeket – készre jelentés után – 10 napon belül el kell szállítani. Késedelmes szállítás miatt 3000 Ft/nap tárolási díjat számolunk fel!

Cégünk a fenti termékeken kívül vállalja műkő termékek gyártását, valamint gránit, márvány és mészkő pultok, fedlapok gyártását és egyedi elképzelések megvalósítását.

Fizetési feltételek: 50% megrendeléskor, fennmaradó összeg a termék átvételekor esedékes.

Cégünk az árváltoztatás jogát fenntartja! Áraink az általános forgalmi adót nem tartalmazzák.

A kőpárkányok azon túlmenően, hogy rendkívül tartósak és igényes megjelenésűek, nagyon fontos funkciót látnak el. Gyakran tapasztalható a gyakorlatban, hogy az ablakokat beépítik, majd hosszú hetek, sőt hónapokon át nem kerülnek fel a párkányok, pedig a beépítésnél használt PU habot szinte már porrá égette a nap sugárzása. Ezért rendkívül fontos, hogy a vízszintes ablakkávára csapódó, illetve az ablakokról szintén ide csurgó esővizet szakszerűen – megfelelő párkány beépítéssel – elvezessük. A külső ablakkönyöklőt alapvakolás után, színezés előtt, készre vakolt alsó illetve oldalsó káva esetén célszerű 5°-os lejtéssel és a külső falsíkhoz képest 40-50 mm-es túllógással beépíteni.

Beépítési útmutató

Külső párkány esetén

Külső párkány esetén

Belső párkány esetén

Belső párkány esetén
 

Az ablakpárkányok árának meghatározásához a szállítónak szüksége van a pontos méretekre. A hosszúsági érték mellett fontos a szélesség is, mert az ablakpárkányok árát a szélességük alapján határozzák meg. A szélesebbek lépcsőzetesen drágábbak.

A szükséges szélesség megállapítása

Szükséges szélesség

A1-gyel jelöltük az ablaknyílás (káva) szélességét az ablakkerettől a falsíkjáig. Amennyiben van az ablaktokon párkányfogadó, azt is figyelembe kell venni, vagyis az A1-hez 1 cm-t hozzáadni. A párkányfogadó profil a legtöbb nyílászáró alján megtalálható. Ennek csúszik neki a külső vagy belső párkány. Műszaki szempontból előnyös, ha a párkányt a párkány fogadóba csúsztatjuk bele.

A2-vel a párkány kilógását jelöljük a fal síkjától. Beltéri ablakkönyöklő esetén ez tetszés szerint lehet 1-4 cm. Kültéri párkány esetében a vízelvezetés miatt, a homlokzat védelme érdekében 3-5 cm. A pontos szélességi érték = A1 + A2

 

A megfelelő hosszúság megállapítása

Megfelelő hosszúság

A hosszúsági értéket a két oldalsó káva egymástól mért távolsága alapján határozhatjuk meg. Az így kapott számból vonjunk le 5 mm-t, hogy ne szoruljon be a könyöklő, és hogy ki lehessen húzni az éleit szilikonnal a beépítés végeztével. A kültéri ablakpárkány nem szorulhat a helyén, mert nagy melegben a perzselő nap hatására kitágul, esetleg felpúposodhat, elválik a ragasztás vagy a színezett falat nyomja meg és teszi tönkre.

 

Az ablakpárkány alakja általában téglalap, de előfordul, hogy mégsem, vagyis néha nem lehet megadni a méreteket két számmal.

Párkány alakja

Ekkor vagy rajzot készítünk a párkányról megjelölve rajta a különféle méreteket, vagy vastagabb papírból(karton) szabásmintát készítünk. A fentiekben leírt felmérési tanácsokat főként azoknak ajánljuk, akik maguk építik be a párkányokat. Ha a beépítést szakemberre bízzák, akkor a felmérést is feltétlenül végeztessék vele.

Különleges kialakítások

Az ablakpárkányok egy része alkalmas arra, hogy a szokásos téglalap alakú forma helyett tetszés szerinti formájúra alakítsuk. A kialakítás történhet ott, ahol a párkányokat méretre vágják, illetve bizonyos esetekben történhet a helyszínen a beépítés során. Helyszíni megmunkálásra csak gyakorlott szakember vállalkozzon. A leggyakoribb különleges kialakítások:

Különleges kialakítás

Az ablakpárkány sarkaiból vágják ki a felesleges részt, hogy ne keljen a kávát vésni a termék behelyezéskor. Ez a művelet a helyszínen is elvégezhető. Beépítve a jobboldali képen látható. Azt hinnénk, hogy a párkány az oldalsó kávában is folytatódik, pedig oldalsó éleit lépcsőzetesen hozzáalakítottuk a kávához. De természetesen be is lehet vésni a falba a párkányt. Ilyenkor persze számolni kell a fal rendbehozásához szükséges javítási munkával is.

A párkány elülső, vagy hátulsó éle ívesen kerül kialakításra. Ez lehet domború, vagy homorú. Ezt a műveletet nem lehet a beépítéskor a helyszínen elvégezni, a gyártótól kell megrendelni.

 

Hogyan rendeljük meg a különleges kialakításokat?

Amennyiben különleges kialakítású ablakpárkányokra van szükség, tájékozódjunk, hogy mely termékek alkalmasak rá, s ezek közül válasszunk.

Hogyan adjuk meg a méreteket?

A szokásos méreteket a szokásos módon. A különleges kialakításokat házilag készített műszaki rajzok segítségével, vagy papírsablonnal. A műszaki rajzot házilag bárki elkészítheti, csak arra kell vigyázni, hogy minden érthető legyen rajta a szakember számára.

 

Kültéri párkányok vízorra

Vízorr

A kültéri párkány vízorra kiemelten fontos szerepet játszik az épület védelmében. Így a kültéri kőpárkányok esetében, vízorrvágó gépünk segítségével belemarjuk. A vízorr a párkány alján található bemarás, amely biztosítja, hogy az esővíz ne folyjon vissza a fal felületére, hanem elcseppenjen róla. Ez megakadályozza a fal átnedvesedését, így csökkenti a szerkezeti károsodások kialakulásának esélyét. A megfelelően kialakított vízorr hosszú távon védi az épület homlokzatát, növelve annak élettartamát.